Dieta keto dietetyk

Popularność diety keto.

Co sądzi dietetyk o dieta keto? O diecie keto powiedziano już niemal wszystko. Jej sława i popularność zbliżyła do siebie rzesze fanów ale też przysporzyła ogromne ilości wrogów i przeciwników. Każdy z ekspertów powiedział już co miał do powiedzenia, dzięki czemu mogliśmy się dowiedzieć, że dieta ketogeniczna jest najlepszą dietą jaka istnieje, gwarantującą rezultaty nie do osiągnięcia na zwykłej diecie wysokowęglowodanowej, a jednocześnie jest największą zakałą świata dietetyki promującą jedzenie niezdrowego przypalonego boczku i łyżek majonezu. Z jednej strony mamy tysiące zwolenników, w tym na prawdę szanowane nazwiska ze świata medycyny, a z drugiej strony dieta keto notorycznie zajmuje ostatnie miejsca w rankingach zdrowych diet. Dlaczego jest tak dużo szumu i kontrowersji wokół diety, wokół kolejnego systemu żywienia,  który jest zwykłym narzędziem wykorzystywanym w konkretnych przypadkach?

Czym jest dieta ketogeniczna?

W skrócie dieta ketogeniczna jest dietą, w której główne źródło energii stanowią tłuszcze, a podaż węglowodanów jest znacznie ograniczona. Jeśli chcesz się dokładnie dowiedzieć jaki powinien być rozkład makroskładników na diecie keto, jak powinien wyglądać okres adaptacji, oraz jakie suplementy są niezbędne to w tym artykule się tego nie dowiesz. Artykuł, który właśnie czytasz ma przekazać Tobie istotę rzeczy jaka stoi za dietą ketogeniczną. Nie musisz być kolejnym ekspertem od spraw czysto technicznych, ważne żebyś zrozumiał sens stosowania tej diety.

Czy dieta keto jest zdrowa?

Na pierwszy rzut oka dieta keto wydaje się być absurdalna. Dlaczego jedzenie tego co do tej pory uważane było za niezdrowe, nagle miałby być zdrowe? Musimy wiedzieć, że dieta ketogeniczna bywa różnie interpretowana i stosowana. W każdym środowisku, tak i w środowisku osób stosujących dietę ketogenną znajdują się jednostki, które lecą ostro po bandzie i naciągają granice zdrowego rozsądku do maksimum. Chociaż z technicznego punktu widzenia jedzenie boczku i majonezu wpisuje się w założenia diety keto, nie ma wiele wspólnego ze zdrowiem. Dietę ketogeniczną powinno stosować się w stylu diety śródziemnomorskiej. Powinno jeść się sużo zielonych warzyw, dużo ryb, kwasów omega-3, dobrej jakości mięso oraz jajka wysokiej klasy (najlepiej te wiejskie). Taka dieta ketogeniczna będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż zajadanie się przypaloną na oleju rzepakowym kiełbasą śląską.

Po co stosować dietę keto?

Dieta keto zyskała swoją popularność dzięki temu, że okazała się znakomitym narzędziem  do walki z padaczką. Obstawiam jednak, że 99% osób, które decydują się przejść na ten model żywienia padaczki nie ma. Więc w jakim celu stosujemy dietę keto? Żeby schudnąć? Dieta keto jest do tego znakomitym narzędziem, gdyż dobrze reguluje uczucie głodu i sytości, ale nie ma szczególnie dużych przewag nad dobrze zbilansowaną zdrową dietą. Żeby się lepiej czuć? Tak, dieta keto stabilizuje poziom energii w ciągu dnia oraz poprawia samopoczucie, ale dobrze zbilansowana zdrowa dieta nie będzie gorsza. Żeby być zdrowym i zdrowo się odżywiać? Tak, dobrze rozumiana dieta keto jest zdrowa, bo nie daje nam możliwości spożywania przetworzonego jedzenia, ale czy na zwykłej diecie też nie możemy tego zrobić? Żeby mieć lepsze wyniki sportowe? I tutaj odpowiedź brzmi „to zależy”. W sportach siłowych nie będzie to optymalne rozwiązanie ale w sportach wytrzymałościowych będzie ok. Natomiast jeśli uprawiasz sport amatorsko, nie masz aspiracji do bycia mistrzem świata, to nikt nie zabroni Tobie dźwigać ciężarów na diecie keto. Też będziesz w stanie się rozwijać, budować siłę i sylwetkę. Także, jak widzisz dieta keto jest ok, ale nie jest ona żadnym świętym gralem, który zapewni Tobie lepsze rezultaty niż inne dobrze stosowane diety.

Elastyczność metaboliczna dzięki dieta keto.

Dieta ketogeniczna ma jedno konkretne zastosowanie (nie licząc leczenia padaczki), a mianowicie stosowana okresowo zwiększa naszą elastyczność metaboliczną. Co to oznacza? Nasz organizm pozyskuje energię z dwóch źródeł. Z węglowodanów i z tłuszczów. Jedno i drugie źródło jest przydatne. Dzięki węglowodanom organizm jest w stanie wytwarzać szybko duże ilości energii, co jest przydatne podczas intensywnej aktywności fizycznej. Energia z tłuszczów jest uwalniana wolnej, w sposób jednostajny przez długi okres czasu, czyli ten system przydaje się w momencie kiedy nie mamy zbyt dużo aktywności tj. podczas pracy umysłowej, czy podczas snu. Dieta ketogeniczna uczy nasz organizm wykorzystywać odpowiednie źródło energii w odpowiednim czasie. Będąc w pracy, siedząc przy biurku niepotrzebna jest nam energia z węglowodanów, bo spowoduje tylko zwiększenie poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie uczucie znużenia. Natomiast będąc na treningu, chcemy aby jak najszybciej cukier trafił z krwi do mięśni wytwarzając tam energię niezbędną do wysiłku. Dieta ketogeniczna sprawia, że ten system elastyczności metabolicznej działa sprawniej, a organizm lepiej wykorzystuje swoje źródło energii.

Węglowodany na diecie ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna, która nie jest kliniczną wersją diety, czyli tą służącą leczeniu padaczki musi zawierać w sobie węglowodany. Ilość węglowodanów na diecie keto jest zależna od ilości aktywności fizycznej. Im jest jej więcej, tym więcej węglowodanów będzie nam potrzebne. Jeśli wyeliminujemy węglowodany praktycznie do zera, to zamiast pracować nad naszą elastycznością metaboliczną, jeszcze bardziej ją upośledzimy.

Podsumowanie

Dieta ketogeniczna jest dobrą zdrową dietą o ile jest stosowana w racjonalny sposób tj. przypomina model śródziemnomorski. Nie jest ona żadną dietą cud. Klasyczna dieta, stosowana w zdrowy, zbilansowany sposób da Ci podobne rezultaty do diety keto. Dieta ketogeniczna to narzędzie, które może być dla nas pomocne, ale nie oznacza, że musimy za każdym razem korzystać tylko z niego. Dieta to nie religia. Stosowanie diety keto tylko dla ideii i podniecanie się poziomem ketonów we krwi nie ma większego sensu. Dieta keto ma służyć poprawie elastyczności metabolicznej organizmu, a zatem ogólnemu zdrowiu.

 

Wersja wideo artykułu: YouTube

Autor : fitsanek

.